Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00

Gmina Ostroróg

Kościół w Ostrorogu 

Podróżując po Powiecie Szamotulskim warto zajrzeć do Ostroroga. To tutaj urodził się renesansowy pisarz Jan Ostroróg, autor słynnego "Memoriału w sprawie naprawy Rzeczypospolitej". Tutaj także przez wiele lat mieściła się główna siedziba Braci Czeskich w Polsce. Niewielka gmina, a z jaką historią!
Zajrzyjcie i poznajcie ukryte tam tajemnice.
..

#szamotulski #tradycja

 

Zabytkowa zabudowa

Krocząc uliczkami Ostroroga zobaczyć można zabytkowy układ urbanistyczny. Kształtował się on w okresie XIV-XIX w., z prostokątnym rynkiem z figurą św. Jana Nepomucena w centrum. 

W zabudowie miasteczka zachowały się także zabytkowe budynki magistratu, poczty, starego dworca kolejowego oraz około stu domów, będących niemymi świadkami dawnych dziejów miasta. Niezwykle ciekawy, a stanowiący część miejskich zabudowań, jest wzniesiony przy ul. Kapłańskiej XVIII-wieczny dom z podcieniami i drewnianą wystawką.

Kościół p.w. NMP Wniebowziętej

Warto zajrzeć do wybudowanego w stylu późnogotyckim kościoła parafialnego pw. NMP Wniebowziętej. Ze względu na górującą nad miastem i widoczną niemal ze wszech stron, kościelną wieżę, powinniście trafić tam Państwo bez większego problemu. Obiekt dość prosty w formie powstał w XV wieku dzięki fundacji Sędziwoja Ostroroga, przedstawiciela niezwykle znanego i zasłużonego dla rozwoju Wielkopolski rodu. W związku z licznymi zniszczeniami, jakie budynek doznawał choćby podczas nękających miasto pożarów, w roku 1776 r. kościół przebudowano. Ingerencja w obiekt sprawiła, że obecnie jego wnętrze reprezentuje styl barokowy.

W ołtarzu głównym umieszczono obraz św. Jakuba pochodzący z dawnego drewnianego kościoła w Piaskowie. Zachwyt budzi także okazała barokowa polichromia z 2 poł. XVIII w., unikalne stacje drogi krzyżowej oraz obraz M.B. Śnieżnej.

Nasyp zamkowy

Na półwyspie jeziora Wielkiego można podziwiać nasyp zamkowy, który jest pozostałością po średniowiecznym grodzie obronnym oraz pozostałości XV-wiecznego Zamku Ostrorogów. Ceglany obiekt uległ zniszczeniu prawdopodobnie podczas potopu szwedzkiego. 

Zobacz również

Miejscami godnymi odwiedzenia są także:

  • Zespół parkowo-pałacowy w Dobrojewie ( XVIII w.)
  • Zespół dworski w Szczepankowie (1 poł. XIX w.)
  • Dwór w Oporowie ( XVIII w.)
  • Park i zabytkowa brama w Rudkach (pocz. XIX w.)

 

 

 Autorzy zdjęć: Tomasz Kotus, Jerzy Walkowiak

do góry
top_baner