Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/ Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27 Grudnia 2022

Starosta Szamotulski Beata Hanyżak oraz Wicestarosta Rafał Zimny wraz z włodarzami Miasta i Gminy Szamotuły Burmistrzem Włodzimierzem Kaczmarkiem i Zastępcą Burmistrza Dariuszem Wachowiakiem uroczyście złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach. Na uroczystości obecny był także Poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki.

Powstanie wybucha 27 grudnia 1918 roku przed godziną 17. Iskrą zapalną był przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Miał on miejsce 26 grudnia 1918 roku w przeddzień wybuchu walk.
Niemcy, wzburzeni polskimi uroczystościami z tej okazji, zorganizowali przemarsz oddziałów wojskowych przez miasto. Polska Organizacja Wojskowa Zaboru Pruskiego zdecydowała się na walkę.
Walki trwały w niemal całej Wielkopolsce.
Powstanie zakończył rozejm podpisany 16 lutego 1919 roku w Trewirze, a 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski przyznawał Polsce niemal wszystkie tereny zajęte przez Powstańców wielkopolskich oraz Leszno, Kępno, Rawicz, Zbąszyń, Chodzież i Nakło.