Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

5 Sierpnia 2024

Podobnie jak w poprzednich latach Szamotulanki i Szamotulanie upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przedstawiciele Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach oraz Grupy Pasjonatów Rekonstrukcji Historycznych „Orzeł” zapalili znicze na grobach uczestników powstania w stolicy z 1944 roku a spoczywających na szamotulskiej nekropolii. Młodzież ze WSPAK szczególnie upamiętniła dr Leona Michalskiego, urodzonego w Szamotułach powstańca warszawskiego.

1 sierpnia, dokładnie o godz. W, czyli 17.00, 80 lat temu na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego pseud. „Bór” wybuchło powstanie w Warszawie. Głównym celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Większość walczących była żołnierzami Armii Krajowej, których członkowie szamotulskiego koła WSPAK od dokładnie 20 lat upamiętniają. Powstanie było planowane na 3-4 dni, jak się okazało walki trwały ponad 2 miesiące. Podczas tego zrywu niepodległościowego zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Należy wspomnieć, że poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Ogromne straty ludzkie były wśród ludności cywilnej - ok. 180 tys. zabitych.

Nasza stolica po zakończeniu II wojny światowej była zniszczona w 90%. Do niemieckiej niewoli poszło ponad 15 tys. powstańców a wśród nich niemal całe ówczesne dowództwo AK.

1 sierpnia o godz. 17.00 rozpoczęło się spotkanie z ks. kanonikiem Bogdanem Kończakiem w auli Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Szamotułach. Po syrenie alarmowej upamiętniającej powstanie z 1944 roku odśpiewano hymn państwowy. Następnie dyrektor biblioteki Piotr Nowak przywitał wszystkich przybyłych na spotkanie gości oraz bohatera sprzed 80 lat ks. Kończaka, który miał powstańczy pseudonim „Kodan”. Mimo prawie 95 lat ksiądz kanonik zaskakuje wspaniałą pamięcią o wydarzeniach ze swojego życia z tak odległych czasów. Przybyli na spotkanie mieli okazję wysłuchać wspomnień o tym jak to w trakcie powstania miał mieć pięć pogrzebów.

Od wybuchu Powstania Warszawskiego mija 80 lat. Swoją rocznicę 20-lecia istnienia obchodzi w tym roku Wielkopolskie Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach. 26 kwietnia 2004 r. z inicjatywy Elżbiety Ratajczak utworzone zostało w grodzie Halszki Towarzystwo Przyjaciół Armii Krajowej jako pierwsza tego typu organizacja w Wielkopolsce, a druga w Polsce. Szamotulskie koło WSPAK działa przy Muzeum - Zamku Górków, skupia kilkudziesięciu uczniów szamotulskich szkół podstawowych i średnich.