Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

29 Września 2021

W poniedziałek, 27 września, w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 82 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Przewodnim wątkiem tegorocznych obchodów było wspomnienie kpt. Czesława Mocka, ps. “Spirytus”, Wielkopolanina, który pomimo młodego wieku, wykazał się olbrzymią dojrzałością oraz patriotyczną postawą zasługującą na pamięć i uznanie.

Uroczystości z udziałem zasłużonych kombatantów z AK i innych organizacji walczących w podziemiu podczas II wojny światowej, przedstawicieli polskiego parlamentu, władz regionalnych i lokalnych oraz delegacji różnych środowisk i stowarzyszeń, odbyły się u zbiegu ul. Wieniawskiego i alei Niepodległości, przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Tradycją jest, że od kilkunastu lat uczestniczy w nich młodzież z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach, mającego swoją siedzibę w Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach.