Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/85. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

85. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

3 Września 2024

W dniu 1 września 2024 roku na rynku w Szamotułach odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie to zgromadziło mieszkańców miasta, przedstawicieli władz lokalnych, a także licznych gości, którzy przyszli oddać hołd bohaterom i ofiarom tego tragicznego konfliktu.

Główna część rozpoczęła się symbolicznym złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych. Następnie nadszedł czas na prelekcję historyczną pt. "A więc wojna", którą wygłosił dr Piotr Grzelczak. Historyk przybliżył zebranym okoliczności wybuchu II wojny światowej oraz jej konsekwencje dla Polski i świata.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był koncert Agnieszki Wawrzyniak i Klaudiusza Kapłona.

Uroczystości na rynku zakończyły się, a następnie uczestnicy przenieśli się do szamotulskiej bazyliki, gdzie odbyła się msza święta w intencji poległych oraz pokoju na świecie.

O rocznicy wybuchu II Wojny Światowej pamiętano także w innych gminach Powiatu Szamotulskiego m.in. w Pniewach, gdzie odbyły się Powiatowo-Gminne obchody tego wydarzenia pod patronatem Starosty Szamotulskiego.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej, po której złożono kwiaty pod Pomnikiem Bojowników o Wolność. Następnie na pniewskim rynku hołd bohaterom i ofiarom II Wojny Światowej złożyli przedstawiciele władz i zaproszeni goście.

Wyjątkowego charakteru wydarzeniu dodały występy muzyczne, artystyczne, a także obecność   Oddziału Ochotniczych Ułanów Poznańskich oraz Amazonek na koniach.

W Dusznikach, pod pomnikiem ofiar II Wojny Światowej, kwiaty złożyli m.in. Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk, Senator RP Jan Filip Libicki, Starosta Szamotulski Beata Hanyżak, Przewodniczący Rady Powiatu Adam Woropaj oraz Wójt Gminy Radosław Łanoszka.

Rocznicę największego konfliktu zbrojnego XX wieku uroczyście uczcili także mieszkańcy Gminy Wronki.

Fot. Powiat Szamotulski, Gmina Pniewy, Facebook/Gmina Wronki