Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/95 urodziny ks. Bogdana Kończaka

95 urodziny ks. Bogdana Kończaka

20 Sierpnia 2024

W poniedziałek, 19 sierpnia w Domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach odbyła się uroczystość z okazji 95 urodzin księdza kanonika kapitana Bogdana Kończaka. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Piotr Michalak oraz Wicestarosta Powiatu Szamotulskiego Przemysław Nowak. W imieniu Wojewody Wielkopolskiego Agaty Sobczyk medal z okazji 30-lecia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej księdzu kanonikowi kapitanowi Bogdanowi Kończakowi wręczyli przedstawiciele ŚZŻAK Okręg Wielkopolska oraz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Poznaniu Henryk Józefowski i Marek Zawadzki. Obecni byli również: Piotr Gotowy - opiekun Szamotulskiego Koła WSPAK, kustosz Elżbieta Ratajczak, Maria Przybylska - zastępca dyrektora Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach oraz Piotr Nowak - dyrektor szamotulskiej Biblioteki Publicznej. Jak zawsze podczas tego typu spotkań zacny Jubilat wspomniał o kilku wydarzeniach z okresu Powstania Warszawskiego, w którym brał udział jako bardzo młody człowiek.

Ksiądz kanonik został wielokrotnie odznaczony: Krzyżem Armii Krajowej w 1994 roku, w tym samym roku Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny, Odznaką Pamiątkową Akcji Burza. W 2000 r. został mianowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego, a następnie w 2005 r. na stopień porucznika WP. W 2019 r. podczas uroczystości z okazji 80-lecia powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu został awansowany na stopień kapitana.