Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/ASF - informacja dla hodowców trzody chlewnej

ASF - informacja dla hodowców trzody chlewnej

8 Czerwca 2021

Uwaga hodowcy trzody chlewnej,

na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym, określonym Rozporządzeniem Wojewody Wielkopolskiego  z dnia 7 czerwca 2021r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu międzychodzkiego i szamotulskiego, obejmującym w powiecie szamotulskim:

•  w gminie Ostroróg, miejscowości: Bielejewo, Klemensowo;
  • w gminie Pniewy, miejscowości: Buszewko, Buszewo, Dęborzyce, Konin, Koninek, Lubocześnica, Nojewo, Nosalewo, Orliczko, Pniewy, Podpniewki, Psarki, Psarskie, Rudka, Zajączkowo;
  • w gminie Szamotuły, miejscowości: Gać, Koźle, Mielno;
  •  w gminie Wronki, miejscowości: Dąbrowa, Głuchowo, Kłodzisko, Łucjanowo, Wróblewo.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach informuje, że od dnia 21 czerwca 2021r. wyznaczeni urzędowi lekarze weterynarii przeprowadzą we wszystkich gospodarstwach utrzymujących świnie kontrole stanu zdrowia tych zwierząt i dokonają pobrań krwi do badania w kierunku ASF.

Podobne czynności przeprowadzone będą w części obszaru zapowietrzonego i w części obszaru zagrożonego, znajdujących się na terenie powiatu międzychodzkiego.

Po uzyskaniu ujemnych wyników badań klinicznych i laboratoryjnych możliwe będzie zniesienie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego a na ich ternie będą obowiązywały w dalszym ciągu rygory dla obszaru  objętego ograniczeniami III.

Do czasu uchylenia rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego  z dnia 2 czerwca 2021r. obowiązuje m.in. zakaz:

1. wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń  z gospodarstw bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szamotułach,
  2. transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach, z wyjątkiem transportu świń do rzeźni za zgodą Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szamotułach,
  3. organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt oraz odłowów zwierząt łownych.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach