Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Bracia Czescy w Szamotułach

Bracia Czescy w Szamotułach

28 Stycznia 2021

Od kilku lat  Muzeum - Zamek Górków współpracuje z Jednotą Bratrską z Pragi. Efektem współpracy były wspólne projekty skierowane do dzieci i młodzieży,  realizowane przed kilku laty na terenie Muzeum - Zamek Górków. W minioną środę gościł w Szamotułach, w tym u Starosty Szamotulskiego Beaty Hanyżak, pastor Tomas Ruzicka z Pragi. Na spotkaniach w Muzeum i w Starostwie Powiatowym przedstawił propozycje kontynuowania współpracy.

Tak jak przed laty goście z Czech chcieliby organizować okazjonalne warsztaty i zajęcia dla dzieci na terenie Muzeum. W XVI wieku Szamotuły stały się przystanią dla wielu emigrantów z Czech uciekających przed prześladowaniami religijnymi w swoim kraju. Dzisiaj Bracia Czescy pamiętając o miastach, które przed wiekami udzieliły im schronienia starają się w formie wolontariatu podziękować za okazaną im przed wiekami pomoc, stąd ich obecność w Szamotułach mieście, w którym w XVI wieku, pierwszą w Wielkopolsce drukarnię założył Czeski emigrant Aleksander Aujezdecki.