Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Ćwierć miliona ekodotacji dla szpitala

Ćwierć miliona ekodotacji dla szpitala

4 Października 2024

Szpital Powiatowy w Szamotułach został doceniony w konkursie zorganizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (WFOŚiGW). Projekt polegający na modernizacji systemu oświetlenia w szpitalu uzyskał dotację w wysokości ćwierć miliona złotych. Jego realizacja została już zakończona. Szpital z własnych środków dołożył 80 tys. złotych. Cała inwestycja kosztowała 330 tys. złotych

590 punktów szpitalnego oświetlenia zostało wymienione na nowoczesne, energooszczędne LEDy z oprawkami. Zastosowanie bardziej ekologicznych oprawek ograniczy emisję CO2 o ponad 91 tys. kg  w skali roku. Aby pochłonąć taką ilość dwutlenku węgla, potrzeba byłoby aż 5055 drzew! Placówka zmniejszy zużycie energii o 113 MWh  (jednostka pomiaru zużycia energii - megawatogodzina) rocznie, na czym planowo zaoszczędzi około 96 tys. To krok naprzód w kwestii ekologii, oszczędności oraz poprawy komfortu pacjentów i personelu.

- Inwestując w energooszczędne technologie, szpital dba o środowisko i jednocześnie podnosi standardy opieki przez lepsze właściwości oświetlenia typu LED. To kolejna dobra zmiana w szpitalu - mówi Starosta Szamotulski Beata Hanyżak.

Diody LED są wolne od szkodliwej substancji - rtęci. Dzięki temu są bezpieczniejsze dla użytkowników.