Czym jest e-recepta i jak z niej korzystać? - praktyczny poradnik
9 Stycznia 2020Od 8 stycznia e-recepta zastąpiła dotychczas wydawane u lekarza druki. Oprócz przekazania jej w formie wiadomości SMS lub e-mail, możliwe jest wystawienie wydruku informacyjnego, podobnego do klasycznej recepty.
Elektroniczna forma recepty niesie za sobą szereg korzyści dla pacjentów. Możliwe będzie zrealizowanie jej w dowolnych aptekach bez obawy o utratę refundacji. Wyeliminowane zostaje też ryzyko nieczytelności recepty i błędnego odczytania jej przez farmaceutę.
Krok po kroku
Lekarz podczas wizyty wystawia e-receptę, na której pojawia się informacja o zapisanych lekach i ich dawkowaniu.
Następnie otrzymasz:
A) Wiadomość SMS - z 4-cyfrowym kodem. W aptece konieczne jest podanie kodu oraz numeru PESEL – swojego lub osoby, w imieniu której realizujemy receptę
lub
B) Wiadomość e-mail - z receptą w formacie PDF, którą można okazać na dowolnym urządzeniu podczas wizyty w aptece. Farmaceuta zeskanuje kod kreskowy z urządzenia
lub
C) NA PROŚBĘ PACJENTA zostanie wystawiony papierowy wydruk - przypomina dotychczasowe recepty. Będzie szczególnie pomocny dla osób, które nie mają możliwości odbioru recepty w formie elektronicznej. Znajduje się na nim kod kreskowy, nazwa zapisanego leku oraz informacja o dawkowaniu. Zapisany lek farmaceuta wyda na podstawie otrzymanego wydruku.
Więcej informacji o e-recepcie znajduje się na stronie: www.pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta
inf./foto.:SP ZOZ w Szamotułach