Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Dożynki gminne w Dusznikach i Obrzycku

Dożynki gminne w Dusznikach i Obrzycku

11 Września 2019

Dożynki gminne w Dusznikach i Obrzycku

Prócz Dożynek Gminno Powiatowych w Szamotułach, w miniony weekend Święto Plonów obchodziły również Gminy Duszniki i Obrzycko.

Uroczystości w Dusznikach rozpoczęły się mszą świętą polową, której przewodniczyli proboszczowie z Dusznik i Sędzin. Następnie przyszedł czas na tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego Szamotuły. Zaraz po nim swoje umiejętności zaprezentowały lokalne zespoły, m.in. Duszniczanka i Podrzewianka. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z Zespołem "Bugaj Band Plus".

Dożynki w Obrzycku również zainaugurowała liturgia. Mieszkańcy zgromadzili się w Kościele pw. Piotra i Pawła, by potem barwnym korowodem przejść na zielonogórską przystań. Punktualnie o 15:30 miał miejsce obrzęd dożynkowy, podczas którego tradycyjne tańce i śpiewy zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „ Chludowianie”. Nie zabrakło też konkursu na najpiękniejszy wieniec, nie wspominając już o innych występach artystycznych. Warto również wspomnieć, że organizatorzy połączyli tegoroczne obchody dożynkowe z akcją Narodowe Czytanie. Dzięki czemu zgromadzeni na dożynkach mieszkańcy mogli wsłuchać się we fragmenty sienkiewiczowskiej noweli „Sachem”.

Zdjęcia: Urząd Gminy Duszniki