Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Dożynki gminne w Turowie i Kluczewie

Dożynki gminne w Turowie i Kluczewie

3 Września 2019

Dożynki gminne w Turowie i Kluczewie

Miniony weekend obfitował w uroczystości dożynkowe. Tym razem gospodarzami wydarzeń były Gminy Pniewy oraz Ostroróg.

Mieszkańcy pierwszej z nadmienionych wyżej gmin świętowali na terenie wsi Turowo. Uroczystości rozpoczęto barwnym korowodem. Delegacje dożynkowe, rolnicy i zaproszeni goście przemaszerowali przez wieś do parku, w którym zaraz potem odbyła się msza święta pod przewodnictwem księdza dziekana Konrada Jędrzejczaka.

Po mszy przyszedł czas na przemówienia i podziękowania. Głos zabrał Burmistrz Gminy Pniewy. W swoim wystąpieniu dziękował zgromadzonym rolnikom za trud pracy i podkreślał jej wagę. Następnie miał miejsce tradycyjny obrzęd dożynkowy wykonany przez nojewski Zespół Tańca Regionalnego „Szaranki”. Zaraz po nim na scenie pojawiały się zespoły muzyczne Pniewska Orkiestra Dęta, Zespół „Power-Activ”, Chór „Wrzos” z Dziennego Domu Seniora w Pniewach oraz „Kapela zza Winkla”.

Powiat Szamotulski reprezentowali Wicestarosta Pan Rafał Zimny oraz Radni Rady Powiatu Pan Roman Hojan i Andrzej Hładki.

Korowód otworzył też Święto Plonów w Kluczewie, gdzie odbyły się dożynki gminno-parafialne Gminy Ostroróg. Ludowe przyśpiewki i tradycyjne tańce w wykonaniu roskiego Zespołu „Rożanie” rozpoczęły natomiast tradycyjny obrzęd dożynkowy, podczas którego na ręce starostów dożynkowych trafił plon pracy lokalnych rolników. Chleby poświęcone przez księdza dziekana Mariusza Marciniaka, trafiły na ręce Burmistrza Romana Napierały, który podziękował Bogu za plon, a mieszkańcom za trud, jaki włożyli w to by mógł powstać. Zapewnił ponadto, że będzie dzielił chleb tak, by w Gminie nigdy go nie zabrakło.

Po przemówieniach przyszedł czas na zabawę. Gościom wydarzenia czas umilały występy lokalnych zespołów, Mariusza Kalagi – Muzyczny Koktajl oraz formacji H2O. Atrakcjom scenicznym towarzyszyły wystawy maszyn rolniczych i pokazy lokalnych wytwórców.

Z ramienia Powiatu Szamotulskiego w wydarzeniu uczestniczył Członek Zarządu Pan Andrzej Grzeszczyk.

Zdjęcia: Urząd Miejski w Pniewach