Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Gra miejsca „Czas Patriotów” w Szamotułach

Gra miejsca „Czas Patriotów” w Szamotułach

14 Lutego 2019

12 lutego na terenie miasta Szamotuły odbyła się gra miejska tematycznie związana z Powstaniem Wielkopolskim. Od godziny 10:00 ponad 100 uczniów miejscowych szkół podstawowych i gimnazjalnych podzielona na 12 zespołów, zmagała się z siedmioma punktami kontrolnymi, w których animatorzy (młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach) przebrani w stroje nawiązujące do początku XX wieku, czuwali nad prawidłowym wykonaniem zadań. Liderzy każdego zespołu na wstępie otrzymali wskazówki a następnie ruszyli rozwiązywać zagadki. Stacje mieściły się m.in. w Starostwie Powiatowym, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły i przy bramie prowadzącej na cmentarz. Uczestnicy jednak by móc realizować zadanie w punktach najpierw musieli podać animatorom hasła odczytane z przygotowanych łamigłówek. Na każdej stacji po zrealizowaniu zadania zawodnicy otrzymali wpis do legitymacji powstańczej i kolejne instrukcje.

Zwycięska drużyna pn. „Powstańcy z Rolnika” (reprezentanci Zespołu Szkół nr 2), która jako pierwsza dotarła do ostatniej stacji, zlokalizowanej przy Baszcie Halszki otrzymała broń i za zadanie przedostanie się do zamku strzeżonego przez Prusaków oraz Zerwanie flagi Cesarstwa Niemieckiego. Młodzi Wielkopolanie misję rozpoczęli w momencie, gdy wszyscy uczestnicy gry dotarli do ostatniej bazy. Dzięki dobrze zorganizowanej operacji misja zakończyła się powodzeniem a na dziedzińcu zamkowym znów powiewała biało - czerwona flaga.

Na wszystkich uczestników czekały upominki oraz książki ufundowane przez Muzeum Zamek Górków, zaś zwycięzcy otrzymali dodatkowo grę Łamacze szyfrów.

Zadanie zostało zrealizowane przy współpracy zespołu gramiejska.pl i Muzeum Zamek Górków dzięki wsparciu ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Opracowano na podstawie tekstu Magdaleny Prętkiej