Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/I Konferencja "Współpraca Szkoły z Sądem na Rzecz (..)

I Konferencja "Współpraca Szkoły z Sądem na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży"

20 Stycznia 2020

16 stycznia 2020 r. w Hali Sportowej „Szamotulanka”, przy współpracy Zespołu Szkół Nr 1 w Szamotułach, odbyła się I Konferencja pod hasłem „Współpraca szkoły z sądem na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży”.

Ideą konferencji jest przybliżenie nauczycielom, pedagogom oraz dyrekcji szkół problematyki prawnej związanej z możliwymi działaniami sądu podejmowanymi na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, wskazanie środków jakimi sąd dysponuje, przedstawienie uprawnień i obowiązków szkoły. W szczególności Konferencja stanowić ma udzielenie odpowiedzi na zgłoszone przez nauczycieli zagadnienia prawne związane z codzienną pracą z młodzieżą na rzecz bezpieczeństwa. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało udział  ponad 300 osób: nauczycieli, pedagogów, psychologów, dyrektorów i wicedyrektorów z blisko 50-ciu szkół powiatu szamotulskiego i międzychodzkiego. Ponadto obecni byli także pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych i kuratorzy sądowi.

Z uwagi na objęcie tego wydarzenia patronatem honorowym  przez Rzecznika Praw Obywatelskich, gościem Konferencji był też Pan Andrzej Stefański - Główny Koordynator d/s Społecznych w biurze RPO w Warszawie.

Otwarcia konferencji dokonał sędzia Kajetan Kosterkiewicz, Koordynator Edukacji Prawnej Sądu Rejonowego w Szamotułach, tłumnie przybyłych uczestników przywitali Starostowie Powiatu Szamotulskiego oraz Międzychodzkiego, Beata Hanyżak oraz Rafał Litke. Następnie głos zabrali prelegenci w osobach sędziów: Marka Szatkowskiego, Prezesa Sądu Rejonowego w Szamotułach oraz Jolanty Biniak Przewodniczącej Wydziału III Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Szamotułach, którzy mówili o zagadnieniach będących podstawą współpracy Szkoły z Sądem dla Nieletnich oraz Sądem Rodzinnym.

Osobną część tematyczną Konferencji stanowił panel dyskusyjny, którego tematyka dotyczyła hejtu oraz trollingu w sieci internetowej i zagrożeń jakie z tego płyną dla młodych ludzi. Omówione zostały sposoby i cele działania trolli i hejterów, a także cywilnoprawne i karnoprawne konsekwencje hejtu. Poruszona została także tematyka tworzenia „memów” z wykorzystaniem wizerunku młodych ludzi, często zdjęć profilowych z portali społecznościowych wraz ze wskazaniem jakie są prawne granice takiego działania. Były to tematy najczęściej wskazywane przez pedagogów.