Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/III Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej (..)

11 Października 2023

8 października odbył się III Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej ,,Jakżem Jechoł do Szamotuł”, który  miał formę konkursu.

Do udziału w konkursie zaproszono zespoły taneczne, śpiewacze, kapele oraz solistów instrumentalistów, gawędziarzy i śpiewaków ludowych z powiatu szamotulskiego oraz całej Wielkopolski. W sumie wzięło w nim udział blisko 300 uczestników. Organizatorem wydarzenia był Szamotulski Ośrodek Kultury oraz Zespół Folklorystyczny "Szamotuły". Przegląd został wsparty przez Powiat Szamotulski. Wspaniałe występy obejrzeli między innymi Wojewoda Wielkopolski Michał Zielińsk, Członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego Maciej Trąbczyński oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Dariusz Wachowiak.

Patronat honorowy nad przeglądem objęła Polska Sekcja CIOFF - Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury wraz z Maciejem Sierpińskim, kierownikiem Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły” otworzył koncert galowy.

Poza uczestnikami konkursu na scenie w hali Nałęcz podczas koncertu galowego zaprezentowali się w pełnej krasie, w programie przygotowanym specjalnie na to wydarzenie, gospodarze, czyli Zespół Folklorystyczny "Szamotuły".

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński uhonorował gospodarzy Medalem im. Witolda Celichowskiego za wyjątkowy wkład zespołu w kultywowanie wielkopolskich tradycji.

Wyniki Przeglądu:

Komisja konkursowa (jury) w składzie: Maciej Sierpiński - przewodniczący, Piotr Kulka i Tomasz Kuźniak dnia 8 października 2023 r. spośród uczestników III. Przeglądu Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej ,,Jakżem Jechoł do Szamotuł” wyłoniła następujących laureatów i wyróżnionych:

- w kategorii: SOLIŚCI - GAWĘDZIARZE GWAROWI

tytuł LAUREATA i nagrodę w wysokości 200 zł otrzymała Milena Machaj

I NAGRODĘ w wysokości 100 zł Aleksandra Matysiak

II NAGRODĘ w wysokości 50 zł duet Zofia Bembnista i Maria Domaniecka

III nagrody nie przyznano.

- w kategorii: SOLIŚCI - ŚPIEWACY:

tytuł LAUREATA i nagrodę w wysokości 300 zł otrzymał Lecha Owczarek,

I NAGRODĘ ex aequo w wysokości po 250 zł Krystyna Melczak i Jan Wachowiak,

II i III nagrody nie przyznano,

- w kategorii: ZESPOŁY ŚPIEWACZE:

I NAGRODĘ w wysokości po 500 zł otrzymały: Zespół Ludowy Dobrowianki oraz Zespół Śpiewaczy Dąbrowianki,

II NAGRODĘ w wysokości 400 zł Zespół Folklorystyczny Doruchowianie,

III nagrodę w wysokości 300 zł Zespół Ludowy Witowo,

Tytułu LAUREATA nie przyznano,

- w kategorii: KAPELE I SOLIŚCI INSTRUMENTALIŚCI:

tytuł LAUREATA i nagrodę w wysokości 800 zł otrzymała Kapela Zespołu Tańca Ludowego Gniezno,

I NAGRODĘ w wysokości 500 zł Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Wiwaty,

II NAGRODĘ w wysokości 400 zł Kapela dudziarska Żeńcy Wielkopolscy,

III nagrodę nie przyznano,

- w kategorii: KAPELE I SOLIŚCI MŁODZIEŻOWI:

tytuł LAUREATA i nagrodę w wysokości 350 zł otrzymał Cezary Bednarczyk,

II NAGRODĘ w wysokości 200zł duet Nadia Bryś i Zuzanna Stodolna,

I i III nagrody nie przyznano,

- w kategorii: ZESPOŁY DZIECIĘCE:

tytuł LAUREATA i nagrodę w wysokości 300 zł otrzymał Grupa Przedszkolna Słoneczka,

I-III NAGRODY nie przyznano,

- w kategorii: ZESPOŁY Z PROGRAMEM OPRACOWANYM SCENICZNIE:

tytuł LAUREATA i nagrodę w wysokości 1.500 zł otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo,

I NAGRODĘ ex aequo w wysokości po 800 zł Zespół Tańca Ludowego Gniezno oraz Zespół Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy,

II NAGRODĘ w wysokości 600 zł Zespół Pieśni i Tańca Wiwaty,

III nagrodę w wysokości 400 zł Zespół Tańca Polskiego Wronki.