Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Informacje o ptasiej grypie

Informacje o ptasiej grypie

15 Stycznia 2020

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka.

Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.

Źrodło powyższych informacji stanowi strona internetowa Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Informacje związane z grypą ptaków można także uzyskać w Głównym Inspektoracie Weterynarii pod numerami telefonów: 22 623 20 89 oraz 22 623 17 17

Jeśli chcesz być na bieżąco z sytuacją epizootyczną zalecamy śledzenie komunikatów Głównego Lekarza Weterynarii, a także z zapoznaniem się z zaleceniami Głównego Lekarza Weterynarii.

Ilustracja przedstawia gospodarstwo. Do poszczególnych rzeczy są odniesienia z komentarzem.

Treść plakatu:

Uwaga! HPAI!

Zasady, które należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI):

• Nie karm drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich;
  • Po kaznym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyj ręce wodą z mydłem;
  • Stosuj maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób oraz przy wjazdach i wyjazdach z gospodarstwa;
  • Zabezpiecz budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem zwierząt dzikich, w tym ptaków;
  • Pozostaw ptaki w przeznaczonych od tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu;
  • W przypadku wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu stosuj odzież i ibuwie ochronne przeznaczone wyłącznie do tego celul
  • Nie wykorzystuj do pojenia drobiu wody ze zbiorników do których mają dostęp dzikie ptaki;
  • Obserwuj stan zdrowia ptaków. O szelkim niepokojących objawach natychmiast powiadom lekarza weterynarii.