Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Kąpieliska w powiecie szamotulskim

Kąpieliska w powiecie szamotulskim

27 Czerwca 2024

Wakacje się rozpoczęły, a wraz z nimi czas na relaks i zabawę nad wodą! Kąpieliska są idealnym miejscem do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, ale pamiętajmy o bezpieczeństwie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci cieszyć się wodą odpowiedzialnie:

• Nie wbiegaj rozgrzany do wody. Rozgrzanie ciała przed wejściem do wody może prowadzić do szoku termicznego. Zanurz się stopniowo lub ochlapuj ciało zimną wodą przed pełnym zanurzeniem.
  • Nie wypływaj na materacu daleko od brzegu. Materiały pływające, takie jak materace, mogą cię oddalić od brzegu. Trzymaj się blisko, aby z łatwością wrócić na ląd, gdy zajdzie taka potrzeba.
  • Nie wchodź do wody bezpośrednio po posiłku. Po jedzeniu odczekaj co najmniej godzinę, zanim wejdziesz do wody. Pomoże to uniknąć problemów z układem trawiennym.
  • Unikaj alkoholu i narkotyków. Substancje te mogą zmniejszać zdolność do oceny sytuacji i reakcji, co zwiększa ryzyko utraty kontroli nad sobą w wodzie.
  • Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach. Pływaj tylko w obszarach wyznaczonych do kąpieli, które są regularnie monitorowane przez ratowników.
  • Słuchaj ratowników. Postępuj zgodnie z zaleceniami i ostrzeżeniami udzielanymi przez ratowników. Ich doświadczenie może uratować życie.
  • Unikaj skoków w nieznanych miejscach. Zanurzenie w nieznanych miejscach może być niebezpieczne ze względu na obecność podwodnych przeszkód. Upewnij się, że woda jest odpowiednio głęboka i wolna od niebezpieczeństw.
  • Załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym. Bez względu na to, jak doświadczony jesteś, kapok jest niezbędny na łodziach, kajakach i rowerach wodnych. Zapewnia on dodatkową ochronę w przypadku nagłego zanurzenia.

Jednocześnie informujemy, że na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego dostępny jest serwis kąpieliskowy, na którym można zapoznać się czynnymi kąpieliskami, a także dostępną na nich infrastrukturą. Na terenie powiatu szamotulskiego zgłoszono 7 kąpielisk: