Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Konferencja Szamotulskiego Koła WSPAK

Konferencja Szamotulskiego Koła WSPAK

16 Marca 2023

15 marca o godz. 11.00 w Sali Koncertowej Muzeum - Zamek Górków odbyła się konferencja Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach. Głównym celem spotkania było podsumowanie działań tej organizacji w latach 2020-2022.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Powiatu Szamotulskiego: członek Zarządu Kazimierz Michalak oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Powiatu Maria Przybylska.

Honorowym gościem konferencji był ksiądz kanonik kapitan Bogdan Kończak - żołnierz Armii Krajowej. Podczas spotkania zostały wręczone legitymacje nowym członkom oraz odbyła się projekcja filmu „Miejsca Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Powiecie Szamotulskim”, która została przygotowana przez młodzież z powiatowej szkoły: Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach.

Koło bierze udział w wielu uroczystościach upamiętniających wydarzenia wojenne. Powiat Szamotulski w ubiegłym roku rozdał  231 flag na 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w tej inicjatywie także pomogli członkowie WSPAK

W czasie konferencji głos zabrali ksiądz kanonik kapitan Bogdan Kończak oraz Helena Eiben, którzy wzruszająco opowiadali o swojej przeszłości. Ze szczególnym zaciekawieniem młodzież wysłuchała opowiadań ks. Kończaka, który w 1944 r. brał udział w Powstaniu Warszawskim.

Szamotulskie koło WSPAK działa przy Muzeum - Zamku Górków, skupia uczniów szkół podstawowych i średnich.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: Facebook