Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Niezwyczajni Powiatu Szamotulskiego - Stefan Dobak

Niezwyczajni Powiatu Szamotulskiego - Stefan Dobak

4 Września 2024

W ramach nowej inicjatywy Niezwyczajni Powiatu Szamotulskiego, mającej na celu przybliżenie sylwetek mieszkańców naszego regionu o nietuzinkowych osiągnięciach, zainteresowaniach lub społecznie zaangażowanych - przedstawiamy Pana Stefana Dobaka.

Stefan Dobak
fot. S. Dobak

Trenuje kilka razy w tygodniu, regularnie startuje w biegach m.in. maratonach i półmaratonach. Co w tym niezwyczajnego? Przecież bieganie jest aktualnie bardzo modnym sportem i wiele osób go uprawia. Owszem, jednak nie każdy robi to w wieku 78 lat!

Zgadza się - Pan Stefan Dobak za nic ma upływający czas i konsekwentnie realizuje swoją pasję. Z dumą śledzimy dokonania naszego Mistrza, jego wkład w promocję Powiatu Szamotulskiego i krzewienie sportu oraz aktywności fizycznej wśród kolejnych pokoleń lokalnej społeczności. Zawsze pogodny i pełen optymizmu. Jak podkreśla - systematyczny trening jest najlepszym sposobem na utrzymanie doskonałej kondycji.

Urodzony w 1946 r. we Wronkach Stefan Dobak sportem interesował się już w szkole podstawowej, ale poważnie biegami zajął się będąc uczniem Technikum Górniczego w Zabrzu. Zapisał się tam do klubu Górnik Zabrze i dwukrotnie zdobył drużynowe Mistrzostwo i Wicemistrzostwo Polski na dystansie 800 metrów.

Ma na koncie udział w wielu zawodach i imponującą kolekcję medali, która nieustannie się powiększa. Wśród zdobytych trofeów znajduje się m.in. 26 medali Mistrzostw Polski (12 złotych, 5 srebrnych i 9 brązowych), 4 zdobyte drużynowo srebrne medale Mistrzostw Świata, złoty i brązowy medal Mistrzostw Europy.

Wśród najnowszych osiągnięć Stefana Dobaka należy wymienić: II miejsce w swojej kategorii wiekowej  podczas Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters we Włocławku; Mistrzostwo Europy w Maratonie zdobyte na XIV Halowych Mistrzostwach Europy Masters w Toruniu; I miejsce w swojej kategorii wiekowej w tegorocznym Szamotuły Samsung Półmaraton; III miejsce w XI edycji biegu w Chrzypsku Wielkim.

Stefan Dobak jest jednym z dwóch „Wiernych Lechitów”, którzy ukończyli wszystkie edycje Biegu Lechitów organizowanego w Gnieźnie. W tym roku odbędzie się już 47 edycja tej imprezy.

Przez 62 lata realizowania swojej pasji przebiegł łącznie 165 000 kilometrów!

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Panu Stefanowi wiele zdrowia i energii do kolejnych udanych startów!

Przypominamy, że incjatywa Niezwyczajni Powiatu Szamotulskiego nadal trwa. Jeżeli znacie osoby, które Waszym zdaniem powinny zostać jej kolejnymi bohaterami, koniecznie do nas napiszcie:

Więcej informacji można znaleźć tutaj.