Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Odsłonięto Kamień Pamięci na żydowskim cmentarzu

Odsłonięto Kamień Pamięci na żydowskim cmentarzu

20 Października 2021

Dnia 19 października, przy Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach, odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem Kamienia Pamięci. Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż na terenie szkoły znajdował się przed II Wojną Światową cmentarz żydowski - zniszczony po wkroczeniu hitlerowskich wojsk do Szamotuł.

Wśród zaproszonych gości byli Alicja Kobus - Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu, Anna Czerwińska Walczak - Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Zygmunt Stępiński - Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którzy razem ze Starostą Szamotulskim Beatą Hanyżak przypomnieli, jaką rolę społeczność żydowska odegrała w rozwoju miasta. Odczytane zostały także listy Generalnego Konserwatora Zabytków - Magdaleny Gawin oraz Wojewody Wielkopolskiego - Michała Zielińskiego. W imieniu Naczelnego Rabina Polski wystąpił Icchak Rapoport, który odmówił modlitwę w miejscu pamięci.  Zostały zapalone znicze oraz złożone na wierzchu pomnika kamienie symbolizujące pamięć o zmarłych.