Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Ostrzeżenie meteorologiczne - upały

Ostrzeżenie meteorologiczne - upały

26 Czerwca 2024

Uwaga Mieszkańcy! Od godz. 12:30 dnia 26.06.2024 r. do godz. 20:00 dnia 28.06.2024 r. prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C.

Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych - Wydział w Poznaniu

Jak się przygotować?

• Unikaj słońca w południe: Największe upały spodziewane są między 11:00 a 16:00. W tych godzinach lepiej pozostać w cieniu.
  • Nawadniaj się regularnie: Pamiętaj o piciu dużej ilości wody - minimum 2 litry dziennie!
  • Chroń skórę: Stosuj kremy z wysokim filtrem UV i noś lekką, przewiewną odzież w jasnych kolorach.
  • Szukaj ochłody: Zamknij okna i zasłoń rolety lub zasłony w ciągu dnia, aby utrzymać chłód w domu.
  • Bądź czujny wobec innych: Dzieci, osoby starsze i chorzy są bardziej narażeni na skutki upałów. Pomagaj im przetrwać gorące dni.

Dbaj o siebie i swoich bliskich! Spędzaj czas w cieniu, nawadniaj się i ciesz się latem w bezpieczny sposób!

Jak chronić zwierzęta przed upałami?

Pamiętajmy, że upały mogą być trudne nie tylko dla nas, ale także dla naszych ukochanych zwierząt. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie chronić naszych pupili przed gorącem:

1. Zapewnij cień i chłód
    • Unikaj długiego przebywania zwierząt na słońcu.
    • Stwórz zacienione miejsce w ogrodzie lub na balkonie. Cień drzew to idealne schronienie, ale jeśli go brakuje, zamontuj daszki lub rolety.
  2. Świeża woda to podstawa
    • Zawsze miej pod ręką miseczkę z chłodną, świeżą wodą. Zwierzęta muszą się regularnie nawadniać.
  3. Ogranicz aktywność na słońcu
    • Skróć spacery w najgorętszych godzinach dnia. Poranek i wieczór to najlepsze pory na aktywność.
  4. Schładzanie ciała
    • Możesz użyć wilgotnych ręczników, aby schłodzić swojego pupila. Pamiętaj, żeby nigdy nie polewać zwierzęcia lodowatą wodą!
  5. Zadbaj o przewiewne przestrzenie
    • Upewnij się, że przestrzenie, w których przebywają zwierzęta, są dobrze wentylowane. Nagrzane powietrze nie może się kumulować.

Nasze zwierzęta polegają na nas, więc pokażmy im, że o nie dbamy!