Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/"Pancerne Skrzydła" w Szamotułach i Poznaniu

"Pancerne Skrzydła" w Szamotułach i Poznaniu

6 Grudnia 2021

„Pancerne skrzydła” w Poznaniu i Szamotułach

W sobotę w poznańskim Muzeum Broni Pancernej uroczyście otwarto „Pancerne skrzydła”, wystawę upamiętniającą polskich żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, wyzwolicieli belgijskiej Flandrii. W uroczystościach wzięli udział oficjalni goście, bliscy podkomendnych gen. Stanisława Maczka i współautor wystawy, doskonale w Szamotułach znany Dirk Verbeke - prezes Stowarzyszenia 1 Polskiej Dywizji Pancernej im. gen. Maczka. Jeszcze tego samego dnia oficjalna belgijska delegacja pojawiła się w Szamotułach. Ambasador Belgii w Polsce Luc Jacobs, prezes Stowarzyszenia „Maczkowców”, wieloletni sekretarz partnerskiego miasta Szamotuł - Tielt Dirk Verbeke i przedstawiciel Rządu Flandrii w Polsce Thomas Castrel złożyli kwiaty pod pominikiem generała. Wiązanki złożyli też samorządowcy: starosta Beata Hanyżak i burmistrz Włodzimierz Kaczmarek. Przypomnijmy, że szamotulskie “Pancerne skrzydła” czyli pomnik generała Maczka znajduje się u zbiegu ulic Tielt i Brignoles. Pełniący rolę gospodarza burmistrz Szamotuł przybliżył gościom historię idei powstania pomnika autorstwa szamotulskiego artysty Jarosława Kałużyńskiego. Po złożeniu kwiatów delegacja zwiedziła wystawy ikon i porcelany w Muzeum - Zamek Górków.

Tekst, zdjęcia- Urząd Miasta i Gminy Szamotuły