Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Podsumowanie Powiatowego Projektu Wizyt w Miejscach Pamięci

Podsumowanie Powiatowego Projektu Wizyt w Miejscach Pamięci

24 Stycznia 2022

Od roku 2016 realizowany jest Projekt Wizyt w Miejscach Pamięci, cieszący się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli szkół prowadzonych przez Powiat. Uczestnicy mogli spotkać się z żywą historią m. in.  dzięki zajęciom edukacyjnym, które zostały przeprowadzone w miejscach tragicznej historii. W trakcie tych wizyt maturzyści zapoznali się ze wspomnieniami Szymona Srebrnika- nastoletnie więźnia Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmie nad Nerem, któremu udało się przeżyć koszmar obozu. Wystawa czasowa w Muzeum pozwalała na poznanie wyjątkowego pamiętnika Rywki Lipszyc. Dziewczynka w wieku jedenastu lat trafiła wraz z rodziną do łódzkiego getta. Tragiczne losy doprowadziły ją do obozu w Auschwitz, gdzie został znaleziony jej pamiętnik. Dziś stanowi on wyjątkowe świadectwo wydarzeń II Wojny Światowej. Ostatnim punktem wizyty było oddanie hołdu 200 tysiącom ofiar spoczywających w Lesie Rzuchowskim. Realizatorzy wyrazili chęć kontynuowania tego innowacyjnego projektu w roku 2022, na który są zabezpieczone środki w powiatowym budżecie.