Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Podsumowanie VII edycji Konkursu na Haft i Koronkę

Podsumowanie VII edycji Konkursu na Haft i Koronkę

29 Sierpnia 2019

Podsumowanie VII edycji Konkursu na Haft i Koronkę

Za nami podsumowanie VII edycji konkursu „Haft i koronka”. Zainteresowanie rywalizacją było ogromne. Na konkurs wpłynęło ponad 180 prac z całej Polski. Prócz koronczarek, które biorą w nim udział rokrocznie, zgłosiły się również nowe osoby. I choć tematyka była iście szamotulska w szranki stanęły też reprezentantki Rawicza, Wągrowca, a nawet ziemi łódzkiej.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji była moda inspirowana folklorem. Mogliśmy więc podziwiać m.in. kapelusze, torebki, czy rękawiczki.  Wśród zgłoszonych prac znalazła się też bielizna pościelowa, obrusy, serwety, bieżniki, poduszki, czy firanki. Większość koronek wykonana została metodą szydełkową.

Uroczyste ogłoszenie werdyktu odbyło się w siedzibie SZOK w sobotę, 24 sierpnia. Wręczeniu nagród towarzyszyło oficjalne otwarcie wernisażu pokonkursowego. Chwile spędzone ze sztuką umilała gościom Kapela Dudziarska Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

W gronie przybyłych osób znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz - Starosta Powiatu Szamotulskiego Pani Beata Hanyżak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Pan Włodzimierz Kaczmarek.  Gospodarzem wydarzenia był Pan Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

Poniżej publikujemy wyniki konkursu:

I nagroda - Danuta Henczke z Podrzewia
II nagroda (równorzędnie) - Teresa Napierała z Wronek i Zofia Tecław z Szamotuł
III nagroda - Maria Sikorska z Bobowej k/Nowego Sącza.

Wyróżnienie specjalne za zastosowanie wzornictwa regionalnego w sztuce użytkowej (torebki) -Alicja Gniazdowska z Rawicza.
Wyróżnienie za odzwierciedlenie wzorów szamotulskich - Helena Prokopczyk z Żar oraz Helena Perkowska z Knurowa.
Pozostałe wyróżnienia konkursowe - Wiesławie Kotarba, Grażynie Abram i Krystynie Różańskiej z Wągrowca oraz Barbarze Gronek z Gałowa.
Upominki rzeczowe za koronki wykonane techniką frywolitka - Renata Szajstek ze Szczuczyna i Emilia Przybylska z Wągrowca

Upominki rzeczowe za wstążkę do czepca haftowaną na tiulu - Warsztaty Hafciarskie z Rawicza

Źródło: Szamotulski Ośrodek Kultury

Zdjęcia: Szamotulski Ośrodek Kultury