Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Polsko-niemiecka wymiana z udziałem uczniów ZS nr 2 we (..)

Polsko-niemiecka wymiana z udziałem uczniów ZS nr 2 we Wronkach

7 Czerwca 2019

Grupa uczniów na tle napisu "Solidarność"

Już po raz 11 Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 we Wronkach uczestniczyli w wymianie polsko-niemieckiej.

20 maja punktualnie o godzinie 7:15 15-osobowa grupa młodzieży wyruszyła do Gdańska. Celem wyjazdu było spotkanie z uczniami szkoły partnerskiej w Berlinie.

Pierwszy dzień wymiany wypełniały różnego rodzaju animacje i gry integracyjne.

Drugiego dnia młodzież wyruszyła zdobywać punkty w grze miejskiej. Do zaliczenia było 15 zadań dotyczących historii i kultury Gdańska. Następnie uczestnicy wymiany udali się na zajęcia dotyczące historii związku zawodowego "Solidarność", podczas których wspólnie obejrzeli film "Strajk". Po projekcji wśród zgromadzonych wywiązała się dyskusja o czasach upadku komunizmu w Polsce i Niemczech. Wieczór spędzono na polsko-niemieckich rozgrywkach bilardowych.

Kolejny dzień również obfitował w atrakcje. Tym razem uczniowie odwiedzili Sopot. Przechadzając się uliczkami miasta w mieszanych grupach rozwiązywano zadania dotyczące lokalnych atrakcji. Piękna pogoda pozwoliła również na odpoczynek i krótkie plażowanie.

Po kolacji miał miejsce "Wieczór polsko-niemiecki”. Były prezentacje multimedialne związane z Polską i Niemcami, kalambury, gry sprawnościowe oraz łamańce językowe. Na deser z kolei pyszny tort i gromkie, dwujęzyczne „Sto lat” z okazji przypadających akurat urodzin jednego uczestników.

Przedostatni dzień ponownie poświęcono "Solidarności” i zwiedzaniu Europejskiego Centrum Solidarności.

Piątek, był czasem podsumowań i rozstań. Młodzież oceniła program wymiany, podziękowała prowadzącym i opiekunom oraz obdarowała się upominkami. Po wpisaniu do księgi pamiątkowej i wykonaniu wspólnego zdjęcia grupa polska wyruszyła do Wronek, niemiecka zaś do Berlina.

Kolejny etap wymiany polsko-niemieckiej odbędzie się we wrześniu w Berlinie.

Źródło: Zespół Szkół nr 2 we Wronkach

Zdjęcia: Zespół Szkół nr 2 we Wronkach