Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Powiat Szamotulski i jego atrakcje- Śladem Historycznych (..)

Powiat Szamotulski i jego atrakcje- Śladem Historycznych Zabytków- część 2

30 Czerwca 2022

Powiat Szamotulski i jego atrakcje - Śladem Historycznych Zabytków - część 2

To już dzisiaj!

Przenosimy się do kolejnego punktu na mapie Powiatu Szamotulskiego.

Kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Obrzycku.

Wzniesiony na planie krzyża greckiego w latach 1714-1758, według projektu słynnego architekta włoskiego, Pompeo Ferrariego, z fundacji kasztelana poznańskiego Władysława Radomickiego. Został rozbudowany w 1906 r. o nawę w kierunku zachodnim.

Nad kwadratową częścią centralną znajduje się czterodzielna kopuła kryta namiotowym dachem z latarnią. Od strony zachodniej znajduje się absyda z ośmioboczną wieżą, nakrytą ostrosłupowym dachem, który swój kształt zawdzięcza przebudowie z 1844 r.

Wnętrze kościoła w stylu rokokowym w około 1780 r. wykonane wg projektu Pompeo Ferrariego.

Na co zwrócić uwagę?

- w ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Niepokalanej w srebrnej sukience z końca XVIII w.;

- obraz „Ostatnia Wieczerza” z 1609 r. hiszpańskiego malarza Eugenia Casexa;

- nagrobek arcybiskupa gnieźnieńskiego Ignacego Raczyńskiego.

Na placu przykościelnym stoi neogotycki budynek dawnej organistówki z tablicą i herbem Nałęcz.

Za kościołem przy ujściu Samy do Warty, zachowało się wczesnośredniowieczne grodzisko stożkowe, pozostałość dawnego grodu Kasztelańskiego (obw. ok. 150 m, wys. 15 m).

Będąc w Obrzycku proponujemy spacer. Gdzie się wybrać?

- na rynek, na którym stroi ratusz w stylu barokowym;

- około 300m na wschód od rynku zobaczycie poewangelicki kościół w stylu neobarokowym z 1911 r.;

- w południowej części miasta, na brzegu Samy, znajduje się pomnik przyrody „Sosny nad Samą”- aleja 52 drzew. Wejdźcie do ogródka jordanowskiego (dawny cmentarz ewangelicki), w którym także spotkacie okazałe drzewa.

- po drugiej stronie Warty, w zachodniej części wsi Zielonogóra, znajduje się zespół pałacowy Obrzycko - Zamek oraz park krajobrazowy o powierzchni 19,2 ha. Wspaniały na przechadzkę w ciepły dzień.

Warto także zajrzeć na przystań, gdzie można odpocząć i podziwiać miasteczko po drugiej stronie rzeki. Zachęcamy także do spacerów nad rzeką.

Kościół parafialny pw. Apostołów Piotra i Pawła w Obrzycku.