Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Powiat Szamotulski inwestuje w rozwój cyfrowych e-usług (..)

Powiat Szamotulski inwestuje w rozwój cyfrowych e-usług geodezyjnych

7 Października 2024

Powiat Szamotulski otrzymał dofinansowanie na realizację projektu o nazwie: „Uruchomienie innowacyjnych e-usług, utworzenie inicjalnej bazy danych GESUT oraz modernizacja i podniesienie poziomu bezpieczeństwa infrastruktury technicznej oraz aplikacyjnej Zintegrowanego Systemu Informacji Przestrzennej Powiatu Szamotulskiego”, który stanowi rozwinięcie prowadzonej od kilku lat informatyzacji Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru.

Jednym z jego głównych celów jest zwiększenie dostępności oraz poprawa jakości cyfrowej treści mapy zasadniczej w obszarze kluczowych dla gospodarki kraju zasobów informacyjnych Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu (GESUT), przez zmianę technologii jej prowadzenia i założenie tzw. inicjalnej, powiatowej bazy GESUT dla 5 gmin powiatu szamotulskiego - Duszniki, Kaźmierz, Obrzycko, Ostroróg i Szamotuły oraz utworzenie usług związanych z procedurą wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej.

Aby to osiągnąć zostanie utworzona platforma elektronicznych usług geodezyjnych integrująca działającą obecnie w Wydziale Geodezji, Kartografii i Katastru e-usługę „narady koordynacyjnej sytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu” z nowymi, dwoma innowacyjnymi e-usługami - „opiniowania, uzgadniania treści (inicjalnej) powiatowej bazy GESUT” oraz „zgłaszania rozbieżności, zmian w treści powiatowej bazy GESUT”.

Pakiet wdrażanych w ramach projektu e-usług obejmie jeszcze usługi związane z procedurą wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej oraz zmodernizowane e-usługi „wniosku o wydanie dokumentów, danych lub materiałów z powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego” rozbudowaną o system wspomagający czynności wypełnienia wniosku oparty o elementy sztucznej inteligencji oraz maszynowego nauczania.

Zwieńczeniem wszystkich podejmowanych działań będzie przeprowadzenie szkoleń dla pracowników Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru, w tym dla Administratorów IT oraz zlecenie w końcowej fazie projektu wykonania niezależnych testów bezpieczeństwa obejmujących tzw. testy penetracyjne oraz przeprowadzenie oceny poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych osobowych w zgodności z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności z RODO.

Zakres rzeczowy projektu jest odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby wewnętrzne oraz sugestie klientów Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru zainteresowanych bezproblemowym dostępem do wiarygodnej informacji i bardziej sprawną realizacją spraw oraz zadań z zakresu kompetencji Starosty, jakie określają przepisy ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Warto dodać, iż projekt jest kontynuacją projektu z 2017 roku pod nazwą „Cyfryzacja geodezyjnych rejestrów publicznych oraz rozbudowa Zintegrowanego Systemu Informacji Przestrzennej Powiatu Szamotulskiego o nowe elektroniczne usługi publiczne” oraz jest komplementarny, wobec projektu „Poprawa cyberbezpieczeństwa w Powiecie Szamotulskim”.

Całkowita wartość zadania wynosi 4 437 224,99 zł, w tym dofinansowanie z Programu Funduszy Europejskich dla Wielkopolski na lata 2021-2027 w ramach Priorytetu 01 - Fundusze europejskie dla wielkopolskiej gospodarki w wysokości 3 106 057,19 zł.

Powiat Szamotulski inwestuje w rozwój cyfrowych e-usług geodezyjnych