Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Ptasia grypa - Apel Powiatowego Lekarza Weterynarii

Ptasia grypa - Apel Powiatowego Lekarza Weterynarii

9 Kwietnia 2021

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach informuje o stwierdzeniu w dniu 8 kwietnia 2021r. przypadku wysoko zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich.

W dniu 2 kwietnia 2021r. w okolicach Jeziora Samołęskiego (gm. Wronki) znaleziono zwłoki 8 sztuk łabędzi niemych. W dniu 6 kwietnia 2021r. przeprowadzono sekcję padłych ptaków i pobrano próby do badań w PIWet-PIB Puławy. W dniu dzisiejszym, 8 kwietnia 2021r., otrzymano dodatni wynik badania.

W związku z istniejącym dużym ryzykiem przeniesienia choroby zakaźnej na drób, proszę o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji przy jego hodowli. Proszę również o zgłaszanie do PLW wszelkich niepokojących objawów sugerujących podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach

Robert Łęgosz