Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/"Rozbiegany" weekend w Powiecie Szamotulskim

"Rozbiegany" weekend w Powiecie Szamotulskim

1 Października 2019

"Rozbiegany" weekend w Powiecie Szamotulskim

Za nami bardzo „rozbiegany” weekend w Powiecie Szamotulskim. W niedzielę 29 września br. już po  raz kolejny odbyła się w Kaźmierzu impreza biegowa pn. HOCHLAND PÓŁMARATON DOLINĄ SAMY i PYRLANDZKA DYCHA, której organizatorami byli Stowarzyszenie „Kaźmierz” oraz Firma HOCHLAND. Ciekawa i urozmaicona, przy tym malownicza trasa zgromadziła ogromna rzeszę sympatyków biegania. W tym roku wystartowało ich aż 617.Biegi odbywały się na 2 dystansach – 21 km i 10 km – dla dorosłych i młodzieży. Pyrlandzka Dycha była  trasą dość szybką, Półmaraton z kolei był bardziej wymagający. Biegacze na obu dystansach pokonywali trasę  przecinającą  malowniczą dolinę Samy. Ponadto przygotowano biegi krótkie dla dzieci w wieku 4-12 lat. Równolegle z biegiem, w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu odbywał się festyn rodzinny „Kaźmierska Pyrlandia”, który swoim charakterem nawiązuje do wielkopolskich tradycji m.in. odbył się  konkurs gwary, występy muzyczne. Serwowano również  cieszące się niezwykłą popularnością wśród mieszkańców Kaźmierza oraz uczestników biegu - regionalne potrawy z ziemniaków.

Na mecie na wszystkich, którzy ukończyli bieg czekały okolicznościowe medale oraz gratulacje organizatorów. Wszystykim biegaczom, bez względu na uzyskany wynik  składamy gratulacje.

Również mieszkańcy Pniew spędzili weekend bardzo sportowo, to za sprawą IX Biegu Papieskiego. W minioną niedzielę ulicami  miasta przebiegł po raz dziewiąty Bieg Papieski. Jak co roku start główny na dystansie 5 i 10 km poprzedzony był zmaganiami przedszkolaków i klas I-III, którzy mieli do pokonania 300 m. Dla wielu z nich był to pierwszy w życiu udział w zawodach i pierwsze medale. Organizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z Klubem Sportowo-Biegowym Aktywnie w Pniewach. Wśród najmłodszych Pań na podium stanęły:
1m Halina Musialska (Pniewy)
2m Hania Wincenty (Międzychód)
3m Olga Karkowska (Pniewy)
Wśród Panów- Przedszkolaków najszybciej finiszowali:
1m Piotr Surma (Lwówek)
2m Mikołaj Skrzypiński (Leszno)
3m Jakub Żołędziowski (Lwówek)

W kategorii klas I-III, najszybciej do mety dobiegły:
1m Adrianna Strojna (Pniewy)
2m Antonina Kosiorek (Pniewy)
3m Aleksandra Kaczmarek (Pniewy) ,
a wśród Panów:
1m Wojciech Kaczmarek (Pniewy)
2m Oskar Lisek (Nowy Tomyśl)
3m Tomasz Smchidt (Pniewy)

W tegorocznej edycji  biegania i chodzenia z kijami, na starcie biegu głównego na 5 i 10 km stanęło 202 zawodników i zawodniczek.
W kategoriach OPEN na wszystkich dystansach zwyciężali goście. Wśród Pań – mieszkanek Gminy Pniewy, na dystansie 10 km na 3 stopniu podium uplasowała się Urszula Woźniak, a wśród Panów – Łukasz Komorowicz (także 3miejsce).
Tegoroczna edycja IX Biegu Papieskiego była pierwszą, zaliczaną do cyklu Grand Prix Gminy Pniewy w Biegach, w której zawodnicy z każdego dystansu zbierają punkty GP, przyznawane wg właściwego dla dystansu współczynnika. Warunkiem sklasyfikowania zawodnika w cyklu będzie udział w min 3 z 4 biegów.

Inf.: Stowarzyszenie „Kaźmierz”

Zdjęcia/Inf.:UMiG w Pniewach