Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Świadectwo (nie)zapomnianego cmentarza

Świadectwo (nie)zapomnianego cmentarza

8 Listopada 2019

Świadectwo (nie)zapomnianego cmentarza

Przed II wojną światową ludność Szamotuł pod względem narodowościowym, kulturowym i religijnym była bardzo zróżnicowana. Nie tylko mamy tę świadomość, ale i chcemy się nią dzielić z
innymi mieszkańcami naszego miasta.

Dzięki staraniom Dyrektora szamotulskiego Zespołu Szkół nr 2, Zygmunta Sługockiego,  9 października 2018 roku przy placu Henryka Sienkiewicza (na fragmencie użytkowanego przez szkołę obecnie terenu) odsłonięto tablicę upamiętniającą, znajdujący się tam do 1945 roku, cmentarz ewangelicki. W ceremonii udział wzięli wówczas m.in. przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, osoby duchowne, w tym ksiądz Marcin Kotas - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu - a także uczennice i uczniowie naszej szkoły oraz młodzież z innych szamotulskich szkół.

23 października br. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich  odbyła się - zorganizowana wspólnie z Chrześcijańską Akademią Teologiczną - konferencja poświęcona zapomnianym cmentarzom jako niezwykle istotnej części dziedzictwa narodowego. Działania Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułąch, mające na celu zachowanie tegoż dziedzictwa, zwłaszcza poprzez kształtowanie wśród młodych pokoleń potrzeby pamięci o bardzo skomplikowanej historii naszego regionu i kraju, zostały wspomniane jako praktyki godne naśladowania.

W pierwszych dniach listopada, czasie wspomnień i refleksji, kiedy to odwiedzamy cmentarze i miejsca pamięci, społeczność szkolna kolejny raz dała świadectwo dawnemu miejscu pochówku zmarłych. Uczennice i uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach udali się pod tablicę upamiętniającą cmentarz ewangelicki, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze, w hołdzie pamięci pochowanych na nim mieszkańców.

Każde życie ma swój początek oraz koniec. Tylko od nas zależy, o czym będziemy pamiętać i co tym samym ocalimy. Jesteśmy dumni, bo pamiętając, ocalamy od zapomnienia naszą historię, a więc i nas samych.

Źródło: ZS nr 2 w Szamotułach - Anna Kuston i Klaudia Tomaszak-Ślipka