Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Święto Policji 2019 - wspólne świętowanie

Święto Policji 2019 - wspólne świętowanie

26 Lipca 2019

19 lipca, piątek był dniem świętowania szamotulskiej Policji, a obchody powiatowe wpisały się w tegoroczne uroczystości z okazji  100 rocznicy powstania  Policji Państwowej. Z tej okazji punktualnie o godz. 11.00 w sali Muzeum - Zamek Górków  rozpoczęła  się uroczysta zbiórka, w której oprócz Policjantów Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach, udział wzięli zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, wójtowie i burmistrzowie wraz ze Starostą Powiatu Szamotulskiego Beatą Hanyżak oraz Wicestarostą Rafałem Zimnym. Gośćmi specjalnymi tej uroczystości byli również członkowie rodzin policjantów II RP z terenu Powiatu Szamotulskiego, których biografie opisane zostały w wydanej niedawno przez  Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach, publikacji „Granatowy porządek. Policja Państwowa w Powiecie Szamotulskim 1919-1939”. Ich potomkowie przyjechali niemalże z całej Polski, m.in. Gdyni, Białegostoku, Ostrowi Mazowieckiej, Wielenia, Dopiewa ale także z zagranicy. Na uroczystość przybyli:

• Pani Kazimiera Aleksandra Konwińska z wnuczką Małgorzatą Adamkiewicz  - córka przodownika Macieja Konwińskiego z posterunku w Kaźmierzu,
  • Panie Janina Borowicz - Donat, Maria Borowicz - Przybył i Halina Pabiś - wnuczki posterunkowego Józefa Borowicza z posterunku w Szamotułach,
  • Pani Barbara Czerwińska - wnuczka starszego posterunkowego Walentego Michalaka z posterunku w Szamotułach,
  • Pani Danuta Włochal - wnuczka starszego posterunkowego Jana Apelkowskiego z posterunku w Obrzycku,
  • Pani Danuta Drzewińska - synowa komendanta powiatowego komisarza Józefa Holzhausena,
  • Pan Bogdan Człapa - wnuk posterunkowego Franciszka Bobera z posterunku w Chojnie,
  • Pan Jan Ruciński - wnuk starszego przodownika Stanisława Gruchały, komendanta posterunku w Pniewach,
  • Pan Lech Kempa z synem Szymonem - wnuk przodownika Władysława Kempy, komendanta posterunku w Szamotułach,
  • Państwo Piotr Baszko, Teresa Polowczyk, Barbara Han - wnuki starszego posterunkowego Piotra Baszko z KPP w Szamotułach,
  • Pan Prof. dr hab. P.K. Marszałek - wnuk starszego przodownika Ignacego Wawrzyniaka, komendanta posterunku we Wronkach,
  • Pani Lucyna Swoboda - prawnuczka starszego posterunkowego Jana Młynarczyka z posterunku w Szamotułach,
  • Pani Krystyna Piątkowska - córka przodownik Stanisławy Bartoszak (zd. Samolówny) - jedynej kobiety policjantki w KPP Szamotuły,
  • Pani Dorota Gęzikiewicz - wnuczka starszego posterunkowego Czesława Nowaka z posterunku w Szamotułach,
  • Pani Katarzyna Wojciechowska - wnuczka starszego posterunkowego Michała Ratajczaka z posterunku w Szamotułach,
  • Pani Jolanta Pacholak - wnuczka przodownika Marcina Bartkowiaka z KPP w Szamotułach,
  • Pani Maria Piechowiak - z rodziny przodownika Walentego Wiki z posterunku we Wronkach,
  • Pani Maria Przybylska - z rodziny posterunkowego Władysława Gielniaka z KPP w Szamotułach,
  • Pani Ilona Kaluga - z rodziny przodownika Walentego Kaleta z posterunku w Szamotułach,
  • Państwo Adam Herbig i Tamara Herbig-Rüffer wnuki przodownika Adama Górskiego z posterunku w Szamotułach.

Okrągła 100-rocznica powstania Policji Państwowej stała się okazją do wręczenia odznaczeń i awansów na wyższy stopień policyjny a także do podziękowań za codzienną trudną służbę policyjną, utrzymywanie ładu i porządku publicznego. Komendant Powiatowy Policji w Szamotułach insp. Sławomir Dziupiński  dziękował nie tylko swoim funkcjonariuszom, pracownikom ale również osobom, które swoimi działaniami wspierają  lokalne środowisko policyjne, czego wyrazem było odznaczenie Brązowym Medalem za aktywność i zasługi na rzecz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów i środowiska Policjantów m.in. włodarza  naszego Powiatu Beatę  Hanyżak. Atmosfera spotkania była podniosła i pełna wzruszeń. Moc życzeń i gratulacji płynęła w kierunku świętujących od wszystkich zebranych gości. Po części oficjalnej zobaczyć można było wystawę fotosów upamiętniających codzienną służbę policjantów II RP na terenach Powiatu Szamotulskiego.

Kolejnym punktem obchodów Święta Policji był festyn zorganizowany w Parku Zamkowym. Tam na przybyłych gości, szczególnie dzieci, czekały atrakcje w postaci prezentacji sprzętu policyjnego, można było wczuć się w rolę technika kryminalistyki, przywdziać strój bojowy Policjanta Oddziału Prewencji,  pomalować twarz lub otrzymać słodycze i materiały promocyjne w namiocie od pracowników Starostwa Powiatowego w Szamotułach oraz Urzędu Miasta i Gminy w Szamotułach. Nie lada atrakcją okazało się zrobienie pamiątkowego zdjęcia z funkcjonariuszami i ich czworonożnymi podopiecznymi, parą policyjnych koni. Ciekawym punktem pikniku była przeprowadzona przez funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego z Poznania - pokazowa akcja zatrzymania „bandyty” poruszającego się samochodem. Była to tylko pozoracja jednak wzbudziła wśród zgromadzonych  mnóstwo emocji. Świętowanie z Policją można zatem uznać za bardzo udane.