Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Szamotulska Kapsuła Czasu

Szamotulska Kapsuła Czasu

21 Grudnia 2018

Już 27 grudnia na szamotulskim Rynku (w pobliżu zegara) zostanie zakopana Kapsuła Czasu. Data nie jest przypadkowa - tego dnia przypada bowiem 100 rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Zgodnie z planem, kapsuła ma zostać otwarta za kolejne 100 lat. Pomysłodawcą inicjatywy jest „Dzień Szamotulski”, a organizatorami Powiat Szamotulski, Miasto i Gmina Szamotuły oraz Szamotulski Ośrodek Kultury.

Poniżej publikujemy kilka słów od pomysłodawców przedsięwzięcia:

Dzięki wsparciu Miasta i Gminy Szamotuły, Powiatu Szamotulskiego oraz Szamotulskiego Ośrodka Kultury, dziś możemy zaprosić wszystkich mieszkańców na historyczne wydarzenie! 27 grudnia - dokładnie 100 lat po wybuchu Powstania Wielkopolskiego, punktualnie o godzinie 12.00 spotkajmy się przy zegarze na Rynku w Szamotułach - tam, gdzie serce miasta bije najmocniej. W samo południe zakopmy wspólnie Kapsułę Czasu, którą przyszłe pokolenia otworzą dokładnie za 100 lat!

W Kapsule znajdą się m.in. listy uczniów lokalnych szkół, przesłania naszych włodarzy - gminy i powiatu, wydanie "Dnia Szamotulskiego" z 21 grudnia oraz elementy haftu szamotulskiego. Na specjalnym nośniku zamieścimy również LISTY DO PRZYSZŁOŚCI autorstwa szamotulan. Do poniedziałku, 24 grudnia można je publikować na fan page'u "Kapsuła Czasu w Szamotułach" na facebooku. Gorąco do tego zachęcamy! A 27 grudnia bądźcie razem z nami! Godzina 12.00, zegar na Rynku!

Magda Prętka "Dzień Szamotulski"

Kapsuła Czasu, w praktyce oznacza tubę, do której wkładane są rozmaite przedmioty, zdjęcia, czy dokumenty będące wyrazem dzisiejszych czasów. Tuba następnie zakopywana jest w charakterystycznym dla miasta miejscu i zostaje opatrzona specjalną tablicą z adnotacją, by odkopać ją za 100 lat.

Tudno byłoby wyobrazić sobie lepszą lokalizację dla szamotulskiego projektu, aniżeli zegar na Rynku.

Plakat informacyjny. Na zółtym tle jest zegar oraz czarne napisy informujące o wydarzeniu.

Treść z plakatu:

Kapsuła Czasu

27 grudnia, godz. 12:00

Szamotuły Rynek  przy Zegarze

Spotkajmy się w południe na rynku w Szamotułach - przy zegarze. Tam, gdzie serce miasta bije najmocniej. Wspólnie zakopmy kapsułę czasu, by w ten sposób dać przyszłości wyraz obecnych czasów. Przyjdźcie wziąć udział w historycznym wydarzeniu w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Pomysłodawca Dzień Szamotulski.

Organizatorzy: Miasto i Gmina Szamotuły, Powiat Szamotulski, Szamotulski Ośrodek Kultury.