Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Szpital krok przed zieloną rewolucją w ochronie zdrowia

Szpital krok przed zieloną rewolucją w ochronie zdrowia

26 Września 2024

Sektor ochrony zdrowia to piąty, największy wytwórca zanieczyszczeń na świecie. Szpital Powiatowy  w Szamotułach należy do tych, które chcą odmienić tę sytuację, dlatego został przyjęty do organizacji The Global Green and Healthy Hospitals (Zielone Szpitale) jako jedna z 5 placówek w Polsce! Koncepcją The Global Green and Healthy Hospitals jest zrównoważone i ekologiczne podejście do zarządzania placówkami medycznymi.

Główne cele organizacji Zielonych Szpitali to m.in.: zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, oszczędność wody, zarządzanie odpadami, zielone budownictwo i edukacja ekologiczna. Międzynarodowa społeczność zrzesza 1940 członków w 86 krajach i reprezentuje interesy 70 tys. szpitali oraz klinik.

Dyrektor Szpitala Remigiusz Pawelczak przedstawił Staroście Szamotulskiemu Beacie Hanyżak oraz Wicestaroście Przemysławowi Nowakowi akt formalnego dołączenia szpitala do organizacji The Global Green and Healthy Hospitals, który potwierdza wywiązywanie się z przyjętych założeń ekologicznych.

Dotychczas najważniejszym osiągnięciem ekologicznym szpitala była termomodernizacja budynku stacji uzdatniania wody i archiwum szpitala. Dzięki tym działaniom zaoszczędzono ponad 600 drzew, ograniczono spalanie węgla o 4 500 kg i zmniejszono emisję CO2 o 11 250 kg.