Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA W ROLNIKU

WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA W ROLNIKU

28 Maja 2019

W dniach 20-25.05.19 uczniowie gimnazjum z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach po raz kolejny uczestniczyli w wymianie polsko - niemieckiej zrealizowanej dzięki Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Szkołą partnerską naszego gimnazjum jest Martin- Buber - Schule  w Gross Gerau. Tegoroczna edycja projektu, zatytułowanego: „Drezno-Wrocław historia i zabytki, podobieństwa i różnice” nie przez przypadek odbywała się właśnie w tych miastach gdyż świętowały one w tym roku 60 rocznicę partnerstwa. Uczniowie mogli więc poszukiwać zarówno, sławnych już wrocławskich krasnali, ale również tych w Dreźnie ufundowanych właśnie przez Wrocław. Jednak głównym celem wycieczki nie było poszukiwanie Zwerge w miastach partnerskich, a przede wszystkim przełamanie barier językowych, zwiększenie motywacji do nauki języków obcych, integracja młodzieży polskiej i niemieckiej, a także weryfikowanie stereotypów i uprzedzeń oraz poznanie historii Wrocławia i Drezna.

Przez 5 dni wspólnie  realizowano  bogaty  kulturowo i krajoznawczo program, który rozpoczęto od dawnej  siedziby saksońskich królów - Drezna. Podczas pobytu w mieście uczniowie dowiedzieli się m.in.: najistotniejszych wiadomości na jego  temat, zwiedzili odrestaurowaną starówkę,  podziwiali spektakularną architekturę kościoła Matki Bożej, operę Sempera i słuchali opowieści o  Dreźnie za czasów Augusta II Mocnego. Duże wrażenie wywarł naścienny obraz przedstawiający poczet książąt Fȕrstenzug, składający się z 24 tyś. płytek porcelany miśnieńskiej na którym przedstawiono wszystkich władców Saksonii od 1123 r. do 1904 r. oraz najpiękniejszy sklep mleczarski świata, którego ściany pokrywa blisko 250 m ręcznie malowanych kafelek.

W Polsce wszyscy uczestnicy wymiany zwiedzanie Wrocławia rozpoczęli wzdłuż Traktu Królewskiego do Ostrowa Tumskiego w najstarszej części Wrocławia z charakterystycznymi wieżami katedry św. Jana Chrzciciela, kolegiaty św. Krzyża; Brama Kluskowa, która łączy najstarszy czynny romański kościół św. Idziego z budynkiem kapituły. Na Starym Rynku, uczniowie próbowali swoich sił w Grze Miejskiej a następnie zwiedzili wrocławskie zoo i Afrykarium.

Zarówno po stronie niemieckiej, jak i polskiej uczestnicy projektu mogli skosztować typowych dań dla danego regionu.

Treść i zdjęcia: Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach

Logo przedstawiające dwie kreskowane wstęgi, ktore się przeplatają. Wstęgi są wielokolorowe, tworząc w miejsach przecięcia flagi Polski oraz Niemiec. Obok napis "Deutsch-Polnisches Jugendwerk", a pod spodem "Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży"/