Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Wizyta Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego (..)

Wizyta Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka w Szamotułach

21 Stycznia 2021

W środę 20 stycznia br. Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, odwiedził Szamotuły, by spotkać się z lokalnymi samorządowcami - Beatą Hanyżak, Starostą Szamotulskim, Rafałem Zimny Wicestarostą Szamotulskim i Włodzimierzem Kaczmarkiem, Burmistrzem Szamotuł - i omówić inwestycje drogowe, w tym m.in. wyremontowany w listopadzie 2020 r. odcinek ulicy Chrobrego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 184.

- Dzięki harmonijnej współpracy z miastem i powiatem udało się zrealizować pierwszy etap remontu jednej z najbardziej obciążonych ruchem ulic, która stanowi wjazd do Szamotuł od strony Poznania. Chodziło o poprawę bezpieczeństwa, funkcjonalności i estetyki. Ze względów finansowych remont został podzielony na etapy. Pierwszy objął 1 km drogi i kosztował ponad 4,3 mln zł - mówił Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Zakres robót w I etapie obejmował między innymi: wzmocnienie konstrukcji i wykonanie nowej nawierzchni jezdni, budowę chodników, budowę ścieżki pieszo-rowerowej, budowę zjazdów do posesji, poprawę odwodnienia, wykonanie oznakowania. Wykonawcą był STRABAG.

- Chcemy dalej, konsekwentnie realizować kolejne etapy - mówił dalej Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. - Trwa już postępowanie przetargowe na odcinek o długości 676 metrów, później pozostanie jeszcze do realizacji odcinek 228 metrów.

W planach pozostaje jeszcze do wykonania III etap remontu ul. Chrobrego na odcinku o długości 228 m od przejazdu kolejowego do skrzyżowania ul. Dworcowej, Jana Pawła II i Wojska Polskiego. Szacowany koszt (według kosztorysu z 2016 r.) to ok. 1,1 mln zł.

Budowa obwodnicy Szamotuł w planach

Kolejnym ważnym tematem rozmów samorządowców była kwestia budowy obwodnicy Szamotuł. W dalszych latach WZDW w Poznaniu planuje jej budowę. W tym celu w 2018 i 2019 r. zawarł umowy na opracowanie dwóch projektów koncepcyjnych (wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowych):

1. W ciągu drogi wojewódzkiej nr 184 Wronki - Ostroróg - Szamotuły - S 11 (węzeł Napachanie).
  • Szacowana długość odcinka: 12,5 km.
  • Termin realizacji: marzec 2021 r.
  • Złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej: czerwiec 2019 r.
  • Wartość umowy: 590,4 tys. zł.
  1. W ciągu drogi wojewódzkiej nr 187  Pniewy - Szamotuły - Oborniki - Murowana Goślina.
  • Szacowna długość odcinka: 5 km.
  • Termin realizacji: czerwiec 2021 r.
  • Złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej: lipiec 2020 r.
  • Wartość umowy: 355,5 tys. zł.

Podstawowe wytyczne do projektów koncepcyjnych to m.in.:

• klasa drogi: G
  • kategoria ruchu: KR 5
  • nośność drogi: 115 kN
  • szerokość jezdni: 7 m.

Po uzyskaniu decyzji środowiskowych, o które WZDW wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, a które są niezbędna do podjęcia dalszych kroków w celu zlecenia projektu budowlanego i uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), WZDW przystąpi do opracowania projektu budowlanego. Dopiero na jego podstawie będzie można poznać realne koszty inwestycji i podjąć decyzję o możliwościach jej realizacji. Ostateczną decyzję podejmie Sejmik Województwa Wielkopolskiego.