Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Wystawa pn."Kaźń Profesorów Lwowskich - Wzgórza (..)

4 Października 2019

Wystawa pn."Kaźń Profesorów Lwowskich - Wzgórza Wuleckie"

W zeszłym tygodniu, dzięki współpracy Dyrekcji Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach z poznańskim Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, zorganizowana została w szkolnej czytelni wystawa  pn. "Kaźń Profesorów Lwowskich – Wzgórza Wuleckie” poświęcona męczeńskiej śmierci polskich profesorów uczelni lwowskich rozstrzelanych przez oddziały niemieckie SS 4 lipca 1941 r., która jest jednym z symboli martyrologii narodu polskiego i przykładem nazistowskiej polityki niszczenia polskich elit społecznych i naukowych. Wykład otwarcia wygłosili Michał Wojtasiak oraz historyk Igor Megger członkowie  Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnio. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród młodzieży, odwiedził ją  również Starosta Szamotulski Beata Hanyżak.

Jak podkreśla Dyrektor Zygmunt Sługocki  zainteresowanie tematyką Kresów Wschodnich jest owocem żywej współpracy społeczności szkolnej „szamotulskiego rolnika” z polską Szkołą Nr 62 ze Lwowa.  Współpraca ta zainicjowana została już w 2015 r., młodzież z szamotulskiej szkoły miała okazję uczestniczyć w wymianie partnerskiej  i wizytować Lwów, przy okazji nabywać wiedzę historyczną na temat Kresów Wschodnich.

Inf./foto: ZS  nr 2 w Szamotułach

Galeria aktualności