Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/X Rajd do Grobów Pomordowanych w Lasach Kobylnickich

X Rajd do Grobów Pomordowanych w Lasach Kobylnickich

11 Października 2019

X Rajd do Grobów Pomordowanych w Lasach Kobylnickich

W miniony czwartek, 10 października 2019 r., odbył się X jubileuszowy Rajd do Grobów Pomordowanych w Lasach Kobylnickich.

Podobnie jak w latach ubiegłych uczestnicy imprezy zebrali się w szamotulskim Muzeum-Zamku Górków. Sala koncertowa Muzeum zgromadziła niemało, bo około 120 osób chętnych do wymarszu. Wśród rajdowiczów znaleźli się młodzi ludzie ze wszystkich szamotulskich szkół podstawowych – SP nr 1, SP nr 2 i SP nr 3. Spore grono uczestników stanowili też uczniowie szkół średnich, w tym m.in. ZS nr 2 oraz ZS nr 3 w Szamotułach. W roku bieżącym do udziału w rajdzie dołączyli również reprezentanci X Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Choć pogoda nie rozpieszczała, młodzież wraz z opiekunami wyruszyła w kilkunastokilometrową trasę. Grupom udającym się do Grobów Kobylnickich od wielu lat towarzyszy dr Aleksandra Kuligowska, która opowiada o okolicznościach śmierci ok. 1100 ofiar. Młodzi ludzie mieli więc okazję wysłuchać opowieści o systemie terroru III Rzeszy Niemieckiej, którego efektem są groby pomordowanych, w tym te - leżące na terenie powiatu szamotulskiego.

Na zespół nekropolijny w Lasach Kobylnickich składają się dwa groby masowe Polaków, straconych przez okupanta hitlerowskiego w latach 1939-43. Zamordowano tutaj ok. 2 tysięcy osób, częściowo z więzienia we Wronkach i Szamotułach. Jednak, jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, w odnalezionych grobach natrafiono tylko na część ciał (ok. 1100 osób). W 1944 r. oddziały Gestapo w celu zatarcia śladów zbrodni, odkopały część zwłok i spaliły je.

Po dotarciu na miejsce uczestnicy rajdu dr A. Kuligowska opowiedziała o tragicznych losach mieszkańców Szamotuł i okolic w latach 1939-49, a modlitwę za zmarłych poprowadził ks. Mateusz Kaźmierczak. Przy drugiej mogile w Lasach Kobylnickich zapalono znicze i minutą ciszy upamiętniono ofiary tej zbrodni. Następnie wszyscy uczestnicy udali się autokarami na metę rajdu, tj. do Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Tam czekała na nich żołnierska grochówka oraz pyszny placek.

Źródło: WSPAK koło w Szamotułach