Gmina Kaźmierz
Czy założycielem Kaźmierza był Król Kazimierz Odnowiciel? Czy to tutaj zginęło 5 Braci Pustelników? I czy faktycznie towarzyszyli oni w wyprawie św. Wojciechowi? Tego dowiecie się tylko odwiedzając to niesamowite miejsce pełne tajemnic i legend.
Wolny weekend? Odwiedźcie Ziemię Szamotulską i odkryjcie jej nieznane kazimierskie zakątki!
#szamotulski #tradycja
Pałac w Kaźmierzu - Nowej Wsi
Jednym z najciekawszych zabytków architektury dworskiej w Gminie Kaźmierz jest neorenesansowy pałac w Kaźmierzu - Nowej Wsi. Obiekt zbudowano w XIX wieku, a jego właścicielami byli niemieccy książęta von Sachsen-Coburg-Gotha. Wyjątkową w swoim charakterze i pełną romantycznych naleciałości budowlę otacza rozległy XIX-wieczny park krajobrazowy.
Dwór w Bytyniu
W pobliskim, położonym przy drodze krajowej nr 92, Bytyniu znajduje się zabytkowy XVIII-wieczny dwór Felicjana Niegolewskiego. Budynek otoczony jest przepięknym parkiem krajobrazowym o pow. 11,1 ha. Uroku temu miejscu dodają aleje grabowa i lipowa oraz wielokonarowe kasztanowce będące pomnikami przyrody. W skład kompleksu pałacowego wchodzą również gorzelnia, wieża ciśnień oraz neorenesansowa oficyna. Dociekliwi doszukają się tu też z pewnością pozostałości po dawnej kolejce polowej.
Kościoły w Kaźmierzu i Bytyniu
W centralnej części Kaźmierza stoi XV-wieczny kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Murowana budowla powstała w miejscu drewnianej, wybudowanej w XII w. Legenda głosi, że późnogotycki budynek wyrósł tu dzięki mieszkańcom, którzy ustawieni w linii z Szamotuł do Kaźmierza podawali sobie z rąk do rąk cegły, pochodzące z budowy Kościoła w Szamotułach. We wnętrzu podziwiać można stare malowidła ścienne oraz przepiękne sklepienie gwieździste. Do dziś zachowały się tu również dwa cenne zabytki średniowieczne - bogato polichromowana i złocona figura Madonny z Dzieciątkiem oraz gotycka predella z końca XV lub początku XVI w. W ołtarzu głównym znajduje się natomiast obraz Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem Jezus.
W niedalekim Bytyniu znajdziemy kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Ceglana budowla została wzniesiona w miejscu poprzedniej XIII-wiecznej świątyni. Był to wówczas obiekt drewniany. Stylistyka kościelnego wnętrza określana jest jako barokowa. Znajdziemy w nim m.in. słynący łaskami obraz Matki Bożej.
Zobacz również
Miejscami godnymi odwiedzenia są także:
- Zespół dworski w Komorowie (2 poł. XIX w.)
- Zespół dworski w Chlewiskach (2 poł. XIX w.)
- Zespół dworski w Kiączynie (przełom XIX i XX w.)
- Dwór w Gaju Wielkim ( XVIII w.)
Autorzy zdjęć: Tomasz Kotus, Jerzy Walkowiak