Miasto Obrzycko
Co można zobaczyć w Obrzycku? Wbrew pozorom naprawdę wiele!
To niepozorne miasteczko, kryje w sobie prawdziwe architektoniczne perełki. A co dopiero, gdy terytorium zwiedzania, poszerzymy o gminę! Zresztą... zarezerwujcie trochę czasu i przekonajcie się sami!
#szamotulski #tradycja
Kościół św. Piotra i Pawła
Najstarszym zabytkiem Obrzycka jest pochodzący z 1714 roku kościół p.w. Piotra i Pawła. Obiekt wybudowany został w stylu barokowym, a jego projektantem był jeden z najwybitniejszych architektów tamtego okresu, pochodzący z Włoch Pompeo Ferrari. We wnętrzu świątyni warto zobaczyć obraz "Ostatnia wieczerza" Eugenia Caxesa z 1609 r., spiżowy nagrobek abp gnieźnieńskiego Ignacego Raczyńskiego oraz usytuowany w ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej Niepokalanej w srebrnej sukience. Kościół posiada ponadto bogate rokokowe zdobienia i wyposażenie z 1780 roku.
Nieopodal kościoła, przy ujściu Samy do Warty, zachowały się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska obronnego, będącego w przeszłości siedzibą kasztelanii.
Ratusz miejski
Pośrodku obrzyckiego rynku stoi przepiękny ceglany ratusz. Obiekt w stylu barokowym powstał w połowie XVII w. i choć na przestrzeni lat budynek zmieniał swoje funkcje, pełniąc nawet formę spichrza, aktualnie ponownie ma tu swoją siedzibę urząd miasta.
Ratusz posiada wyjątkowe detale architektoniczne. Jednym z nich jest bogato zdobione obramienie okienne z 1843 r. Przybywający do Obrzycka turyści określają je mianem "portugalskie" i jak się okazuje - nie mylą się. Obramienie bowiem pochodzi z portugalskiego klasztoru w Batalha i zostało sprowadzone do Obrzycka przez pełniącego obowiązki ambasadora Prus w Lizbonie Atanazego Raczyńskiego. W bogato zdobionym obramieniu okiennym umieszczono kolorowy witraż z herbem Obrzycka.
Autorzy zdjęć: Tomasz Kotus, Jerzy Walkowiak